Ο Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Θεόδωρος Παπαθεοδώρου πραγματοποίησε στις 26 Νοεμβρίου 2012, συνάντηση εργασίας με τον ομόλογό του, Υφυπουργό Παιδείας της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας, κ. DU Yubo. Στη συνάντηση συμμετείχε ο Πρόεδρος του Δ.Σ. του ΙΚΥ, Καθηγητής Νίκος Δεμερτζής.
Ο Υφυπουργός Παιδείας υποδέχθηκε πολυμελή αντιπροσωπεία από υψηλόβαθμα στελέχη του Κινεζικού Υπουργείου Παιδείας, με επικεφαλής τον Κινέζο Υφυπουργό, ανοίγοντας ένα νέο κεφάλαιο στις σχέσεις μεταξύ των δύο κρατών στο τομέα της Εκπαίδευσης.
Οι δύο Υφυπουργοί, συμφώνησαν στην ανάγκη περαιτέρω σύσφιξης των ελληνοκινεζικών σχέσεων και υπέγραψαν Μνημόνιο Εκπαιδευτικής Συνεργασίας μεταξύ των δύο πλευρών.
Στη συνάντηση εργασίας μεταξύ των στελεχών των δύο Εθνικών Αντιπροσωπειών των Υπουργείων εξειδικεύτηκαν οι τομείς συνεργασίας και παρατηρήθηκε ταύτιση απόψεων.
Σημαντικοί άξονες υλοποίησης του Μνημονίου Συνεργασίας είναι:
Ο κ. DU Yubo δέχθηκε με ικανοποίηση τις προτάσεις της ελληνικής πλευράς για την υλοποίηση συγκεκριμένων προγραμμάτων, όπως η δημιουργία σχολικών δικτύων αμοιβαίας μάθησης και ανταλλαγής, με ιδιαίτερη αναφορά στο πρόγραμμα ανταλλαγών και μάθησης «Ολυμπιακοί Δρόμοι», που θα δίνει την ευκαιρία σε μαθητές και εκπαιδευτικούς να συνδέσουν τη Γνώση με τον Πολιτισμό στους χώρους διεξαγωγής των κλασσικών Ολυμπιακών Αγώνων.